Aurinkoenergiaa kaikkiin kohteisiin helpommin kuin koskaan

Aurinko tarjoaa vapaasti käytettävää ja puhdasta energiaa, joka voidaan hyödyntää valona ja lämpönä. Myös pilvisenä päivänä maan pinnalle tuleva päivän valo voidaan hyödyntää sähkön tuottamiseen. Suomessa aurinko säteilee vuosittain enemmän kuin riittävästi. Sähköenergian vuosikulutus Suomessa on noin 85 TWh. Tämä energia saataisiin tuotettua noin 28 km x 28 km kokoisella aurinkopaneelipellolla.

Aurinkosähkö on valinta puhtaamman ympäristön puolesta sekä sijoitus tulevaisuuteen. Aurinkopaneeleilla tuotetun sähkön ympäristövaikutukset ovat hyvin pienet. Aurinkopaneelijärjestelmä on varmatoiminen eikä vaadi juurikaan ylläpitoa, mutta nostaa kiinteistön arvoa. 

Jokainen voi olla sähkön tuottaja

Jokainen suomalainen kotitalous ja kiinteistö voi itse olla sähkön tuottaja. Aurinkosähköjärjestelmään tehdylle sijoitukselle voi saada jopa 6-9 % vuosituoton nykyisillä sähkön energia- ja siirtohinnoilla.

Lue lisää, miten aurinkosähkö toimii >> 


Rexelin valmiit aurinkosähkön tuotepaketit

Sopivan aurinkosähköpaketin tilaaminen on nyt helppoa. Valitse vain kohteeseesi sopiva valmis kokonaisuus:

1. Valitse ensin paneelipaketti joka sisältää tarvittavan paneelimäärän ja sopivan invertterin sekä järjestelmään kuuluvat tarvikkeet, kuten kaapelit ja turvakytkimen.

2. Seuraavaksi valitse kattotyypin mukainen kiinnityspaketti. Jokaiselle kattotyypille on omansa: tiili, aaltopelti, saumapelti ja huopa. Kiinnityspaketti sisältää kaikki tarvittavat kattokohtaiset asennustarvikkeet. Lisäksi asentaja huolehtii kohteessa tarvittavista ruuveista ja muista vastaavista pientarvikkeista.

3. Järjestelmän laajentaminen Valmiin aurinkosähköpaketin laajentaminen on helppoa valitsemalla halutun määrän yksittäisiä laajennuspaketteja, jossa on kaikki tarvittavat osat laajennusta varten.

Laajemmat aurinkosähköjärjestelmät

Palvelemme myös laajempien aurinkosähköjärjestelmien toimittajana (liikekiinteistöt, kerrostalot, maatalous).
Ota yhteyttä alueesi asiantuntijaan, autamme valitsemaan ja mitoittamaan parhaan ratkaisun kohteeseen.


Aurinkosähkön kartoituslomake >>

 

Etsitään yhdessä kohteeseesi parhaiten soveltuva ratkaisu - ota yhteyttä lähimpään asiantuntijaamme:

Pääkaupunkiseutu

Aki Humalajoki
aki.humalajoki@rexel.fi

+358 10 5093 537

 

Joensuu 

Jukka Halonen
jukka.halonen@rexel.fi

+358 10 5093 834

 

Jyväskylä
 

Jani Laurila
jani.laurila@rexel.fi

+358 10 5093 653

 

Kotka

Jani Kola
jani.kola@rexel.fi

+358 10 5093 465



Kuopio 

Timo Rissanen
timo.rissanen@rexel.fi 
+358 10 5093 806


Mikko Heikkinen
mikko.heikkinen@rexel.fi
+358 10 5093 807


Kuusamo 

Joel Hanhela
joel.hanhela@rexel.fi
+358 10 5093 690

 

Lahti 

Ville Nissinen
ville.nissinen@rexel.fi
+358 10 5093 445

 

Oulu 

Jussi Taskila
jussi.taskila@rexel.fi
+358 10 5093 860

 

Rovaniemi
 
Maritta Luusua
maritta.luusua@rexel.fi
+358 10 5093 873

Hannu Tuovinen
hannu.tuovinen@rexel.fi
+358 10 5093 875

 

Seinäjoki 

Marko Selkämaa
marko.selkamaa@rexel.fi
+358 10 5093 761

 

Tampere 

Joonas Syrjä
joonas.syrja@rexel.fi
+358 10 5093 607


Turku 

Marko Virtanen
marko.virtanen@rexel.fi
+358 10 5093 712


Vaasa

Kim Toivanen
kim.toivanen@rexel.fi
+358 10 5093 673

 

Muu Suomi
Contact Center
+358 40 9224 880 
(klo 08:00-16:00)